TRG Blog Yazısı

Teknoloji Rejenerasyon Girişimi

Teknoloji Araştırma Geliştirme Yazılım Mühendislik Danışmanlık ve Ticaret Limited Şirketi

Doğanın Dilinden Esneklik & Dayanıklılık Yaklaşımı

Dünyamız ve yaşam yaklaşık 3,8 milyar yıl sürecinde oluşmuştur. Biz çok genç bir türüz. İnsanlar bu zaman diliminin sadece yaklaşık % 0,007 ’sinde varlar.

Doğanın Dilinden Esneklik & Dayanıklılık Yaklaşımı

Dünyamız ve yaşam yaklaşık 3,8 milyar yıl sürecinde oluşmuştur. Biz çok genç bir türüz. İnsanlar bu zaman diliminin sadece yaklaşık % 0,007 ’sinde varlar.

Bu gezegende sürdürülebilirlik   temelinde bir şekilde yaşamanın başarılı yollarını arıyoruz. Zaten var olan sürdürülebilir dünyaya yakından bakarak çok şey öğrenebiliriz. Diğer hayvanlar, bitkiler, bakteri ve mantarlarla birlikte, aynı gezegen sınırlarıyla ortak bir hedefi paylaşırız; hayatta kalmak!

Tüm bitkiler, hayvanlar, bakteri ve mantarlar değişen ortamlara sürekli uyum sağlamak için bir dizi basit ama etkili tasarım ilkeleriyle gelişti.

Yaşamın yerel olarak mevcut ve yenilenebilir kaynakları kullandığını, enerjiden faydalandığını, tüm materyalleri aralıksız olarak geri dönüştürdüğünü ve nihayetinde esnek & dayanıklı uzun vadeli ekosistemleri inşa ettiğini görüyoruz.

Yaşam, kendine elverişli koşullar yaratır. Esneklik ve dayanıklılık, değişen koşullar altında adapte olma ve gelişme kapasitesiyle ilgilidir.

Dünyamızın bazı katı kalite standartları vardır. Şimdiye kadar yaşayan türlerin %99'undan fazlasının soyları tükenmiştir. En uygun yaşam sistemleri sadece enerji ve malzemelerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda değişime uyum sağlamak için en iyi donanıma sahip olmayı gerektirir.

Yaşayan organizmalar ve sistemler adaptasyondaki ustalardır. Sağlıklı bir insan vücudu, bizi çok çeşitli viral ve bakteriyel saldırılardan koruyan etkileyici bir bağışıklık hücresi cephanesine sahiptir.

Aynı şekilde, olgun bir orman ekosistemi mevsimsel dalgalanmalar veya orman yangınlarına karşı yerleşik güvenli mekanizmalara sahiptir. Aslında hem insan vücudu hem de orman, bu olumsuzluklar karşısında genellikle daha güçlü ve daha esnek hale gelirler.

Esneklik düşüncesi sistem düşüncesidir

Esneklik, iş dünyasında bir kuruluşun ihtiyaç duyulduğunda uyum sağlaması ve değişmesi için gerekli koşulları tasarlamak anlamına gelir. Doğada bulunan başarılı stratejilere bakarak çok şey öğrenebiliriz.

Doğada, esneklik yerel ekosistemlerdeki canlı organizmalar arasındaki karşılıklı bağımlılık üzerine kuruludur.

Doğanın dengesi; "Hayatta kalmam komşuma bağlıysa, komşumun sürekli iyi olmasını kollamalıyım".

Her öngörülemeyen olumsuzluğun farklı bir yanıt gerektirmesi nedeniyle sistem esneklik, çeşitlilik ve bolluk üzerine kuruludur.

Böylelikle, birisi başarısız olduğunda veya kötü performans gösterdiğinde, diğerleri zararı telafi etmek için devreye girerler.

Zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahip bir ekosistem çoğu zaman esnek ve dayanıklı bir sistemdir.

İş Dünyasında Esneklik & Dayanıklılık

Şeffaflık ve çeviklik, daha hızlı teknolojiyle bağlantılı dijital ekosistemler için önem kazanmıştır. Yaklaşık 8 milyar insanı olan bir gezegende, doğal kaynaklar sürekli azalıyor. Tüketici tercihleri ​​de daha iyi bilgi sahibi oldukça, yaşlandıkça ve sağlığımız hakkında endişelendikçe sürekli değişiyor.

Esneklik, tesadüfi değişikliklere rastgele cevap vermekle ilgili değildir. Değişikliklere - şartlar sizi zorlamadan önce - sürekli hazır olmak ve onlara uyumlanmakla ilgilidir.

Sürdürülebilir iş esnekliği, öngörme (sürekli geri bildirimle), uyum sağlama ve sürekli öğrenme kapasitesiyle ilgilidir.

Değişime cevap veren bir organizasyon, gelişmek ve büyümek için olumsuzlukları öğrenme için kullanır. Faaliyet gösterdiği iş ekosistemini anlar ve herkes için kazan-kazan koşulları yaratan uzun ömürlü koşullar oluşturmak için paydaşlarla birlikte çalışır.

Turgut Haspolat

20 Yıl BİT Sektör Deneyimi | 10 Yıl Uluslararası şirketlerde dijitalleşme, dijital teknolojiler mimari deneyimi | Semantik Teknolojiler, Ontoloji Mühendisliği AR-GE Deneyimi | Veri Merkezleri İş Sürekliliği Uygulamalı Deneyimi | Uluslararası seviyede “Dijital İnovasyon” alanında “Düşünce Lideri” ünvanı | Kurumsal Bilgi Yönetimi konusunda akademik çalışma

Yazar Hakkında
Blog Yazısını Paylaşın
YORUM GÖNDERİN
Blog Yazılar (22)
MESAJ GÖNDERİN

Merak ettiğiniz tüm konularda bize yazabilirsiniz! Size nasıl yardım edebiliriz?

veya iletişim sayfasına gidin
HATA! Tüm alanları doğru formatta girdiğinizden emin olun.
Gönderiniz iletildi. Teşekkür ederiz!